SashaShmel (mil_avia) wrote,
SashaShmel
mil_avia

Поляки не дали китайским кораблям разрешения зайти в Гдыню

Польский портал[defence24.pl]
http://www.defence24.pl/648183,chinskie-okrety-nie-przyplyna-do-polski
сообщает :

Przebywający na Bałtyku zespół chińskich okrętów w składzie niszczyciel rakietowy „Hefei” (174) typu 052D, fregata rakietowa „Yuncheng” (571) typu 054A oraz zaopatrzeniowiec floty „Luomahu” (964) typu 903A, mimo wyrażenia takiej chęci ze strony przedstawicielstwa dyplomatycznego tego państwa, nie dostał zgody na zawinięcie do Gdyni.
Nie są znane oficjalne powody takiej decyzji polskich władz, nieoficjalnie mówi się że chińskie jednostki były niepożądanymi gośćmi w polskim porcie. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można domniemywać że jest to reakcja na udział tych jednostek w manewrach z rosyjską flotą oraz w paradzie morskiej z okazji święta WMF FR, która odbyła się na redzie Kronsztadu.
Przypomnijmy, że 21 lipca br. chiński zespół zwinął do Bałtyjska - głównej bazy Floty Bałtyckiej a następnie przez dwa dni brał udział w odbywających się na Bałtyku epizodzie rosyjsko-chińskich manewrów „Morskie Współdziałanie 2017”. Ze strony rosyjskiej w ćwiczeniach tych uczestniczyły między innymi korwety rakietowe – „Stierieguszczij” (530) i „Bojkij” (532) proj. 20380, jednak ich zakres nie był wielki. Główna cześć tych ćwiczeń realizowana jest na Dalekim Wschodzie.

Następnie okręty Państwa Środka zawinęły z krótką wizytą do Sankt Petersburga, a 30 lipca wzięły udział w głównych obchodach święta rosyjskiej floty, które w tym roku odbywały się w Kronsztadzie z udziałem prezydenta Rosji Władimira Putina. Po opuszczeniu Rosji udały się one z kurtuazyjnymi wizytami do kolejnych krajów bałtyckich. W pierwszych dniach sierpnia odwiedziły Helsinki oraz Rygę a następnie miały zawinąć do Gdyni.
Tak się jednak nie stało, tym samym zaprzepaszczona został szansa na ponowne zawitanie do Gdyni silnego zespołu chińskich okrętów. Pierwsza wizyta w Polsce jednostek pod tą banderą miała miejsce w październiku 2015 r., wtedy witane były one ze wszelkimi honorami. Nie wiadomo na razie jak tegoroczna decyzja władz polskich została odebrana w Pekinie, który jednak może uznać ją za afront.

Гуглоперевод : Польские власти не дали разрешения зайти в порт Гдыня трём кораблям ВМС Китая в связи с их участием в параде на День ВМФ в Санкт-Петербурге и совместных учениях Балтфлота в Балтийске.
Китайские корабли после Петербурга побывали в Хельсинки и Риге и хотели зайти в  Гдыню ...
В октябре 2015 года китайцев приветствовали в Польше со всеми почестями. А сейчас не срослось...


Фотографии китайского фрегата Yuncheng (571) в Балтийске от https://twitter.com/Roma_Fangoso :
1. По словам @Roma_Fangoso во время "открытого борта" в Балтийске китайцы запрещали фотографировать корабли. А в Петербурге разрешали фотографировать только на телефон (по словам другого источника)


2.


3.

Subscribe

Recent Posts from This Journal

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 3 comments